Przejdź do treści
AutoKoszty samochodu

Spalanie i paliwo

Koszt paliwa na 1 km i na 100 km

Ile kosztuje Cię każdy kilometr, licząc samo paliwo. To liczba, którą zna prawie każdy kierowca, a zarazem najmniejsza część prawdziwego kosztu jazdy.

Kalkulator

średnia krajowa to dane urzędowe; województwa to dane rynkowe, nieoficjalne

Najlepiej z pomiaru „od pełna do pełna”. Komputer pokładowy zwykle zaniża spalanie. policz w kalkulatorze „Kalkulator spalania: ile Twoje auto pali na 100 km” → Polska, średnia krajowa · Biuletyn naftowy UE z 28.09.2026 · dane urzędowe Średnie krajowe z 28.09.2026 (Biuletyn naftowy UE): Pb95 8,10, ON 9,01, LPG 3,26 zł/l. Skąd te ceny. Wpisz cenę ze swojej stacji.
Wynik przykładowe wartości: cała Polska (średnia krajowa)
0,567 zł/km
Na 100 km: 56,70 zł · Km za 1 zł: 1,764 km

Co oznacza wynik?

Tyle wydajesz na paliwo na każdy przejechany kilometr. Przy 7 l/100 km i 8,1 zł za litr to 0,567 zł na km, czyli 56,70 zł na 100 km.

Wzór

koszt 1 km = spalanie [l/100 km] × cena litra ÷ 100

Przykład

Auto pali 7 l/100 km, litr Pb95 kosztuje 8,1 zł (średnia krajowa z 28.09.2026). 100 km kosztuje 7 × 8,1 = 56,70 zł, a 1 km: 0,567 zł.

Koszt paliwa na 1 km i na 100 km według spalania (Pb95, 8,1 zł/l, średnia krajowa z 28.09.2026)

SpalanieKoszt 1 kmKoszt 100 kmKm za 1 zł
4,5 l/100 km0,364 zł36,45 zł2,74 km
5,5 l/100 km0,445 zł44,55 zł2,24 km
6,5 l/100 km0,527 zł52,65 zł1,9 km
7 l/100 km0,567 zł56,70 zł1,76 km
8 l/100 km0,648 zł64,80 zł1,54 km
9,5 l/100 km0,77 zł76,95 zł1,3 km
11 l/100 km0,891 zł89,10 zł1,12 km

Tej tabeli nikt nie przepisywał ręcznie: każdą komórkę liczy ten sam silnik, który działa w kalkulatorze powyżej, więc tabela nie może się z nim rozminąć.

Skąd cena w formularzu i czego ten wynik nie liczy

Cena startowa to średnia krajowa z Biuletynu naftowego Komisji Europejskiej (Weekly Oil Bulletin), notowanie z 28.09.2026. To dane urzędowe, ale uśrednione dla całego kraju. Gdy wybierzesz województwo, w polu pojawi się średnia z serwisu e-petrol.pl: to dane rynkowe, nieoficjalne. Najdokładniejsza jest cena z Twojej stacji, dlatego pole jest Twoje.

Ten wynik to tylko paliwo. Do pełnego kosztu dochodzą OC, przegląd, serwis, opony i przede wszystkim utrata wartości auta. Zwykle razem to dwa do czterech razy więcej niż samo paliwo: sprawdź pełny koszt 1 km.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje przejechanie 100 km?
Przy spalaniu 7 l/100 km i cenie 8,1 zł/l: 56,70 zł. Przy 5 l/100 km: 40,50 zł.
Czy mogę policzyć to dla diesla albo LPG?
Tak, wpisz spalanie i cenę swojego paliwa. Średnie krajowe z 28.09.2026: olej napędowy 9,01 zł/l, LPG 3,26 zł/l.
Dlaczego cena w kalkulatorze różni się od ceny na mojej stacji?
To średnia z całego kraju z jednego tygodnia. Między stacjami w jednym mieście różnica sięga kilkudziesięciu groszy. Wpisz swoją cenę, a wynik będzie Twój.
Czy to jest cały koszt jazdy?
Nie. To tylko paliwo. Pełny koszt 1 km z OC, serwisem, oponami i utratą wartości policzysz w osobnym kalkulatorze.

Ostatnia aktualizacja: · Wynik jest szacunkiem, a nie decyzją urzędu: przeczytaj zastrzeżenia.